Kluczową platformą wymiany informacji gospodarczych w naszym kraju jest KRD. Chodzi tutaj o Krajowy Rejestr Dłużników, w którym z całą pewnością nikt nie chciałby się znaleźć. Bycie na czarnej liście wiąże się z wieloma konsekwencjami zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. Za jego pomocą można sprawdzić to, jak bardzo ktoś jest rzetelny. Krajowy Rejestr Dłużników udostępnia kluczowe informacje gospodarcze dotyczące sytuacji finansowej.
Czym jest i jak sprawdzić siebie w KRD?
Krajowy Rejestr Dłużników jest platformą działającą od czwartego sierpnia 2003 roku. Pozwala ona na wymianę informacji gospodarczej. Nie tylko gromadzi i przetwarza dane, ale też udostępnia je. Działalność KRD prowadzona jest w oparciu o przepisy prawne (Ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych). Każdy z nas może sprawdzić siebie w KRD, co jest banalnie proste.
Kto może trafić do rejestru dłużników
Do baz rejestru dłużników trafiają firmy, przedsiębiorstwa oraz osoby prywatne, które mają problemy z terminową spłatą swoich zobowiązań. Co więcej wystarczą naprawdę nie duże kwoty by trafić na taką czarną listę. Dla firm i przedsiębiorstw wynosi ona 500 zł, zaś dla osób fizycznych jedynie 200 zł. A po jakim okresie dłużnik trafia do bazy? Po upływie 60 od wskazanego terminu spłaty zadłużenia. Co więcej osoba zadłużona musi otrzymać informację na ten temat odpowiednią informację.
Sprawdź jakie są warunki i zasady spłaty chwilówki.
Osoby, które z różnych przyczyn trafiły do baz dłużników, nie mają szansy na kredyt w banku. Można w takiej sytuacji skorzystać z oferty pożyczek dla zadłużonych.
Za co można trafić do KRD
Do bazy dłużników można trafić nie tylko z powodu braku spłaty kredytu lub pożyczki, lecz również za:
- nie uiszczenie opłat urzędowych
- nie opłacenie faktury w wyznaczonym terminie
- niepłacenie za rachunki, np: telekomunikacyjne, dostarczania wody, odprowadzania ścieków, dostarczania energii elektrycznej, gazu, energii cieplnej, czynszu mieszkaniowego
- nieuregulowanie zasądzonych świadczeń alimentacyjnych
- brak spłaty mandatów samochodowych oraz za brak biletów.
By nie trafić na czarną listę dłużników, sprawdź jak spłacić swoje zadłużenie.
Jak sprawdzić swoje dane w Krajowym Rejestrze Dłużników
Wystarczy przejść przez kilka etapów. Pierwszym krokiem jest udanie się na stronę internetową Krajowego Rejestru Dłużników. Następnie należy wybrać opcję Panelu Klienta i założyć nowe konto. Po potwierdzeniu swojego adresu mailowego i numeru telefonu komórkowego, należy czekać na aktywację konta. Potem można już zalogować się do swojego panelu. W zakładce Panel Klienta znajduje się opcja Dla Konsumentów, w którą należy kliknąć. Następnym etapem jest dokonanie przelewu weryfikacyjnego w wysokości symbolicznej złotówki. Ma to na celu zweryfikowanie tożsamości. Drugą możliwością jest wysłanie skanu dowodu osobistego.
Gdy już potwierdzimy swoją tożsamość, należy wybrać opcję Sprawdź mój PESEL, po czym przejść do zakładki Raporty znajdującej się w menu głównym. Teraz możemy już pobrać swój Raport. Należy mieć na uwadze to, że proces potwierdzania tożsamości przez pracownika Krajowego Rejestru Dłużników może trwać do 24h., jeśli zdecydujemy się na wysłanie skanu dowodu osobistego. W przypadku wykonania przelewu weryfikacyjnego czas oczekiwania skraca się do kilku minut. Informacje dotyczące swojej osoby można sprawdzić w rejestrze raz na pół roku.
Zobacz również charakterystyka BIK – przetwarzanie i udostępnianie danych kredytowych.