Zaciągając kredyt musimy zdawać sobie sprawę z tego, że oprocentowanie to nie jedyny koszt z tym związany.
Oprocentowanie
Oprocentowanie kredytu wskazuje nam, jaki koszt poniesiemy w związku z zadłużeniem. Rzeczywisty poziom obrazuje koszt całkowity i jest doskonałym narzędziem do oszacowania kosztów dodatkowych, takich jak prowizja, ubezpieczenie kredytu, inne opłaty. Co świadczy o wysokich kosztach dodatkowych? Głównie duża różnica między nominalnym oprocentowaniem a rzeczywistą roczną stopą oprocentowania (RRSO).
O czym trzeba pamiętać?
Należy pamiętać o tym, że oprocentowanie kredytu to jeden z kosztów kredytowych. Uwzględnić trzeba dodatkowo ubezpieczenia i prowizje, które pobiera bank. Ubezpieczenia zazwyczaj są dobrowolne, ale często są także wymagane przez bank. Zaciągając kredyt trzeba odnieść się głównie do poziomu RRSO, który wskazuje całkowite koszty związane z transakcją. Musimy je znać jeszcze przed podpisaniem umowy, aby nie okazało się, że wpadniemy w długi.
Oprocentowanie stałe kredytu hipotecznego
Oprocentowanie stałe daje możliwość stałych rat i odsetek, nie zważając na sytuację rynkową. Klienci zatem nie mają podstaw liczyć na to, że ich rata ulegnie za jakiś czas zmniejszeniu.
Oprocentowanie zmienne
Oprocentowanie zmienne zależy od ustalonych czynników, głównie od stopy procentowej. Może ono ulec zmianie w trakcie spłaty kredytu, składa się z marży banku i zmiennej stawki WIBOR. Wskaźniki mogą ulegać zmianie się co 1, 3 lub 6 miesięcy.
Kredyt hipoteczny to decyzja wiążąca nas na kilkadziesiąt lat. Takie zobowiązanie wpłynie na komfort życia, dlatego wybierzmy rozsądnie i porównajmy wiele ofert. Nieprzemyślane decyzje doprowadzą do problemów ze spłatą rat.