Różnice między bankiem, a parabankiem

Bank jest instytucją finansową, która przyjmuje depozyty od ludności i tworzy kredyty.  Ze względu na ich znaczenie dla stabilności finansowej kraju, banki są ściśle regulowane w większości krajów. Większość narodów zinstytucjonalizowała system znany jako bankowość rezerwy cząstkowej, w ramach którego banki posiadają aktywa płynne równe tylko części bieżących zobowiązań. Wiele osób zastanawia się jednak na tym, co to są parabanki. Czym te instytucje różnią się od normalnych banków?

Parabanki, a banki – jakie są różnice?

Parabank – warto zastanowić się nad tą definicją. Cóż ona oznacza? Jest to przede wszystkim podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą bardzo podobną do banku, aczkolwiek w oparciu o zupełnie inne przepisy niż prawo bankowe. Banki zapewniają różne usługi płatnicze, a konto bankowe jest uważane za niezbędne przez większość firm i osób fizycznych. Instytucje parabanków natomiast uzupełniają głównie system banków komercyjnych oraz spółdzielczych. Cóż, trzeba przyznać, że takie instytucje posiadają naprawdę wiele zalet, ale także i wad.

Jakie regulacje prawne wprowadziła ustawa antylichwiarska.

Rynek instytucji parabankowych

Firmy pożyczkowe stoją w obliczu dużego ryzyka związanego z prowadzeniem działalności. To, jak dobrze zarządza się taką firmą jest głównym czynnikiem wpływającym na jej rentowność. Najlepsze parabanki w Polsce działają już od kilkudziesięciu lat. System bankowy również odgrywa bardzo ważną rolę w działalnościach takich instytucji. Parabanki w Polsce to na przykład: spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, Kasa Krajowa, instytucje pieniądza elektronicznego lub biura usług płatniczych. Tenże podmiot cieszy się ogromną popularnością. Można nawet powiedzieć, że jest to konkurencja dla zwykłych banków.

Zobacz, jak działa firma pożyczkowa.

Najlepsze parabanki obejmują przede wszystkim towarzystwa ubezpieczeniowe i przedsiębiorstwa oferujące różnego rodzaju pożyczki lub kredyty, a także podmioty świadczące usługi leasingowe.

Ranking parabanków – pomoc w wyborze firmy

Jak widać sektor instytucji pozabankowych jest bardzo szeroki. Tak, jak w każdej dziedzinie można tu spotkać uczciwe firmy oraz oszustów. Jak więc nie dać się oszukać?
Na początek przeczytaj zasady bezpiecznego pożyczkowania oraz jakie są wady pożyczek w parabanku, by wiedzieć na co się decydujesz. Następnie przejrzyj internet porównaj informacje sprawdź ranking parabanków, oraz sprawdź opinie na temat wybranej przez Ciebie firmy pożyczkowej. Pamiętaj również o dokładnym przeczytaniu umowy oraz dokładnym ustaleniu zasad spłaty zadłużenia.

Dodaj komentarz

Secured By miniOrange